Se va mari alocatia de stat pentru copii? - Societate

Seteaza prokid.ro ca Homepage
Click-uri mai putine. Acces mai rapid.

scrie-ne | scrie-ne | Cont nou | Autentificare    

StiriSfatul mediculuiMame celebreAlimentatieSfaturi practicePovestiAgendaUtileNume bebe

Fecioara

 

Horoscop
Zilnic

  Tu ai rabdare, nu ai de ce sa te grabe..  

» mai departe

concurs

trimite felicitare

trimite invitatie

jocuri

forum

Mail-ul dumneavoastra a fost inscris in baza noastra de date.

In scurt timp veti
primi un e-mail
cu detalii.

Multumim!

inscrie-te la newsletter-ul prokid.ro

Te afli aici: Stiri | Societate | Se va mari alocatia de stat pentru copii?

Se va mari alocatia de stat pentru copii?

close

Trimite

Poti trimite la maxim 5 prieteni simultan

Se va mari alocatia de stat pentru copii?

  In Parlament a fost depus un Proiect de lege privind stimularea natalitatii. Daca va fi aprobat, cei mai fericiti vor fi viitorii parinti care astfel pot beneficia de anumite stimulente finan

trimite Se va mari alocatia de stat pentru copii? prin Yahoo Messenger trimite Se va mari alocatia de stat pentru copii? Facebook trimite Se va mari alocatia de stat pentru copii? Twitter trimite Se va mari alocatia de stat pentru copii? mail

Postat la: 05 sept 2012   vizualizari 3825 vizualizari   comentarii 24 comentarii

print mareste text micsoreaza text reseteaza dimensiune text

Se va mari alocatia de stat pentru copii?
Se va mari alocatia de stat pentru copii?

 

In Parlament a fost depus un Proiect de lege privind stimularea natalitatii.

Daca va fi aprobat, cei mai fericiti vor fi viitorii parinti care astfel pot beneficia de anumite stimulente financiare, dar si de cresterea duratei concediului de maternitate.

Ce contine acest proiect de lege privind stimularea natalitatii?

Iata cateva dintre prevederile sale:

- acordarea primei de nastere in valoare de 2.500 de lei

- marirea alocatiei de stat pentru copiii care au varsta de pana la 2 ani, de la 200 de lei, cat este in prezent, la 500 de lei

- cresterea duratei concediului de maternitate de la 2 ani la 3 ani

- pentru familiile care au in crestere un copil cu handicap, alocatia sa creasca de la 75% la 85%.

Sunteti de acord cu aprobarea acestor bonusuri pentru parinti?

 

Tags: aprobat, data

 
  

Adaugare

  

comentarii

Postat de mary la 05 sept 2012, 15:56
da e bine sa fie aprobat asa...dar pt cei de la 2 ani in sus oare dece nu maresc macar pana la 100 lei...macar drumul pana la gradinita sal platim?sa intrebati parlamentu

Postat de ligia la 10 sept 2012, 12:03
da ar fi si cazul sa se mai gandeasca parlamentul asta nenorocit si la greutatile parintilor ,dar oare cand va intra in vigoare acest proiect de lege?vom aspt mult si bine

Postat de Bumbar Cornelia Adriana la 01 oct 2012, 18:22
Sunt mamica de 4 luni si sunt de acord cu marirea alocatiei la copii.

Postat de El la 12 oct 2012, 8:27
trebuie pusa in vigoare legea, nu doar vorbita!!!

Postat de Leonard la 14 oct 2012, 16:27
Este foarte bine pentru ca se va mari alocatiile sunt atatea famili de oameni bogati care nu le mai trebuie alocati:)

Postat de dan la 22 oct 2012, 10:30
dar cind se maresc alocatile la copii ca de 2 ani tot mariti alocati adica pardon mariti salarile la dirouri alti mor si alti se lafaie in
bani

Postat de dan la 22 oct 2012, 10:32
nu stiu de ce ne mimtiti sa dea domnu sa ajungeti si voi ca noi macar un an si sa vedeti cum este cum noi mamele ne chinuim cu copii nostri sa le facem o viata mai buna era mai bine pe vremea lui ceausescu

Postat de nicoleta la 19 nov 2012, 12:47
de ce nu se gandeste nimeni si la copii de peste 2 ani?pentru cei care avem copii la geadinita si scoala ne ajung cei 42 de lei?eu cred ca toti copii ar trebui sa aiba aceiasi alocatie,sa nu se faca diferente...prost gandita aceasta lege nu sunt deacord cu ea! Adica unui copil de pana la 2 ani sa-i dea 500 de lei alocatie si celui de peste 2 ani 42 de lei?de ce o asa mare diferenta intre copii?O mare prostie legea asta...

Postat de nedelcu geanina la 19 nov 2012, 23:38
da ar fi cazul sa mariti indemnizatiile si alocatile,cu 800 nu prea ai ce sa iei mai repedeRomania vrea natelitate dar pe ce lumea nu mai are curaj sa faca copiii macar sa se ajonga undeva la1000lei minim

Postat de pasztor reneta la 28 nov 2012, 18:17
e bine ca mariti alocatiile dar ar trebui sa va ginditi si la copii care primesc 42 de lei nu numai la cei ce primesc 800 de lei.

Postat de PIU COSTEL la 30 ian 2013, 8:17
DOMNILOR chiar nu va ginditii , si la cei mici , intodeauna , copii , si batrinii , sunt pe ultimul , loc copii sunt viitorul tari , din respect pentru oamenii si pentru orgoliu vostru de parlamentari , si guvernanti , aratati ca sunteti , oameni si nu animale , orsice tara , isi protejeaza copiilasi, nu ca voi guvernantii nenorociti ce sunteti, cum poate un copil supravetui cu 42, lei cum ????????

Postat de ana maria la 21 feb 2013, 14:16
da sunt o mamik a unui baietel de 4 luni nu am lucrat si sunt de acort cu marirea alocatiilor ca nu cred ca .cu acesta alocatie de 200 ron poti creste un copil daca nu mai ai nici un venit

Postat de corina la 15 mar 2013, 7:31
bani careai cheltuiti pe campani electorale si pe masini pt senatori si alti mai bine vati gandi la copii care merg la scoala xu stomacul gol .chiar atat de insensibili puteti fi ,suntem oameni cu toti,

Postat de crina la 18 mar 2013, 16:59
sa se mareasaca alocatia de stat pentru toti copii 200 lei pana la 18 ani

Postat de izabela la 18 mar 2013, 22:21
ar trebui guvernu sa se gandeasca si la copii peste 2ani ei nu au nevoi de bani sa creasca ?doar cei mici au voie ?ce sa faca parinti cu 42 de lei ?

Postat de adriana la 19 mar 2013, 21:54
nu este corect uni sa ia 500lei si alti sa ia 42lei ar trebui sa va ganditi si la ceilalti...

Postat de MARI la 25 mar 2013, 16:24
NU E CORECT SA AIBA TOTI LA FEL ADICA UNU MANANCA DE 500 SI ALTU DE 42 LEI
EU AM DOI COPII CU HANDICAP SI MERG PERIDIC LA CONTROL LA 300KM DE ORASUL MEU

Postat de MARI la 25 mar 2013, 16:25
SA SE GANDEASCA SI LA CEILALTI COPII

Postat de dimitriu irina la 31 mar 2013, 13:13
PAI NU E CORECT CA VIITORII PARINTI SA BENEFICIEZE DE ACESTE LEGI SI NUMAI EI.AM TREI COPIII CU CE SUNT EI VINOVATI CA S-AU NASCUT MAI DEVREME.EI NU FAC PARTE DIN CATEGORIA COPIII?

Postat de kovacs niculina la 15 apr 2013, 9:07
sa le fie rusine !daca am ajuns sa aiba un puscarias venit mai mare ca si copiii nostri la ce sa ne aSTEPTAM? la noi ca la nimenie cea mai mica alocatie din U.E.

Postat de mihalcea la 19 apr 2013, 8:40
da ar trebui sa mareasca si la copii care au peste 2 ani ei au alocatia 42 de lei pe luna care merg la scoala nici nu le ajung de rechizite sa o vedem si pe asta ca mereu au promis ca maresc

Postat de ara la 12 mai 2013, 11:30
cand se maresc doar vorbe

Postat de perca gheorghita la 16 mai 2013, 10:45
dar alocatia de 42 cind se va mari in cean

Postat de iulia la 10 iun 2013, 8:42
am copil si sub 2 ani si peste 2 ani sint de acord cu legea dar mai multa celtuiala ai cu cei mai mari cu 42 lei nu cumperi mai nimica nu sal mai cresti sai cumperi haine sau in picioare

 

Alte articole din aceasta categorie

 

Cel mai vizualizat articol din aceasta categorie

Cum este structurat anul scolar 2011-2012?
Incepe vacanta de vara si teoretic nu ne mai intereseaza ce se intampla la scoala. Ne pregatim pentru drumetiile la munte, pentru sejurul de la mare, pentru vacanta de la bunici, pentru vacanta la tar.. Citeste mai departe 52517 vizualizari     68 comentarii

 

Cursul valutar

1 EUR = 4.4008 LEI

1 USD = 3.3329 LEI

1 GBP = 5.5311 LEI

1 XAU = 138.0276 LEI

VREMEA in

 

Voteaza!
Parintii ar putea avea o zi libera platita pe an pentru ingrijirea sanatatii copiilor. Sunteti de acord?

Alte sondaje       DA       NU  

Personalizeaza
background
connect connect connect