Tatal e obligat sa-si ia concediu pentru cresterea copilului - Societate

Seteaza prokid.ro ca Homepage
Click-uri mai putine. Acces mai rapid.

scrie-ne | scrie-ne | Cont nou | Autentificare    

StiriSfatul mediculuiMame celebreAlimentatieSfaturi practicePovestiAgendaUtileNume bebe

Balanta

 

Horoscop
Zilnic

  Contactul cu autoritatile sau cu repre..  

» mai departe

concurs

trimite felicitare

trimite invitatie

jocuri

forum

Mail-ul dumneavoastra a fost inscris in baza noastra de date.

In scurt timp veti
primi un e-mail
cu detalii.

Multumim!

inscrie-te la newsletter-ul prokid.ro

Te afli aici: Stiri | Societate | Tatal e obligat sa-si ia concediu pentru cresterea copilului

Tatal e obligat sa-si ia concediu pentru cresterea copilului

close

Trimite

Poti trimite la maxim 5 prieteni simultan

Tatal e obligat sa-si ia concediu pentru cresterea copilului

Ce prevedea pana acum legea despre Concediul de crestere a copilului? Concediul de crestere a copilului se acorda optional, la cererea oricaruia dintre parintii copilului. Acordarea lui este conditi

trimite Tatal e obligat sa-si ia concediu pentru cresterea copilului prin Yahoo Messenger trimite Tatal e obligat sa-si ia concediu pentru cresterea copilului Facebook trimite Tatal e obligat sa-si ia concediu pentru cresterea copilului Twitter trimite Tatal e obligat sa-si ia concediu pentru cresterea copilului mail

Postat la: 21 feb 2012   vizualizari 12455 vizualizari   comentarii 37 comentarii

print mareste text micsoreaza text reseteaza dimensiune text

Tatal e obligat sa-si ia concediu pentru cresterea copilului
Tatal e obligat sa-si ia concediu pentru cresterea copilului

Ce prevedea pana acum legea despre Concediul de crestere a copilului?

Concediul de crestere a copilului se acorda optional, la cererea oricaruia dintre parintii copilului.

Acordarea lui este conditionata de realizarea de venituri impozabile o perioada de 12 luni in ultimul an anterior nasterii copilului.

Concediul de crestere a copilului se acorda pe o perioada lunga de timp, respectiv pana cand copilul implineste 2 ani, iar in cazul copilului cu handicap, pana la implinirea varstei de 3 ani. Poate fi efectuat numai dupa concediul de maternitate obligatoriu.

 

Ce prevad noile reglementari?

Guvernul a decis modificarea concediului pentru cresterea copilului, astfel incat de la data de 1 martie 2012 tatal trebuie sa stea acasa cel putin o luna cu bebelusul sau.

Este o obligatie care provine dintr-o directiva europeana care prevede ca tatal sa stea cat mai mult timp alaturi de nou-nascut si sa se implice in cresterea si educarea copilului sau. Nu numai mama trebuie sa faca acest lucru.

Aceasta lege se aplica pentru toti copiii nascuti dupa data de 1 martie 2012. Legea nu se aplica retroactiv.

 

Ce indemnizatie primeste tatal?

Tatal primeste indemnizatia de crestere a copilului care se calculeaza ca si pentru mame: 75% din media veniturilor nete realizate in ultimele 12 luni dinaintea nasterii copilului. De mentionat este faptul ca indemnizatia de crestere a copilului nu poate depasi 3.400 de lei.

 

Ce drepturi are mama cand tatal sta acasa? Tatal-e-obligat-sa-ia-concediu-pentru-cresterea-copilului-(2).jpg

In general, mamele sunt cele care isi iau concediu de crestere a copilului timp de un an sau doi ani. Acum si tatal poate face acest lucru. Este obligatoriu ca in aceasta perioada de un an sau de doi ani, o luna de concediu sa fie luata de tata.

Timp de o luna cat tatal sta acasa, mama va merge la serviciu si nu va primi indemnizatia de crestere a copilului.

Daca tatal refuza sa-si ia concediu de crestere a copilului, familia va fi sanctionata, adica mama se va intoarce mai devreme cu o luna la serviciu. Sau mama nu va mai primi indemnizatia timp de o luna.

Acest act normativ nu se aplica in cazul familiilor monoparentale sau a parintilor nou-nascutului care traiesc in concubinaj.

 

 

Cititi si...

4 Tipuri de concedii pentru cresterea copilului

Sunteti un parinte perfectionist? Iata 8 solutii.

Cand tatal nu-si ia in serios rolul sau

 
  

Adaugare

  

comentarii

Postat de anca la 22 feb 2012, 0:40
o mare prostie.in prima luna copilul are nevoie de mama.mama are nevoie de copil si de odihna.o sa s dea probabil o lege prin care tatal e obligat sa alapteze.

Postat de Andreea la 22 feb 2012, 8:23
Directiva respectiva spune altceva, de fapt. Si aici s-a interpretat aplicarea ei in interesul statului. Pentru cine vrea sa verifice continutul directivei, ea se gaseseste si in limba romana iar numarul este 2010/18/UE.

Postat de nicsaby la 22 feb 2012, 8:27
si eu spun la fel. o prostie. eu am doi copii si in ambele cazuri am facut cu randul....am stat eu acasa un an, el un an...dar nu ne-a obligat nimeni...asa a fost mai convenabil...financiar.cred ca toata lumea face asa intr-o familie adevarata. oricum, orice tata participa la cresterea copilului....de ce sa fie obligat? poate el are un salariu mai mare, sau mai mic si nu avantajeaza din punct de vedere financiar... sau poate nu sta nici unul tot concediul...si dosarul....desteptul care a dat legea stie cat umbli dupa acte si cat dureaza pana iei banii? cam 2 luni...ce mananca toata familia in timpul asta? mama se duce la servici..ia salariul dupa o luna, tati depune dosarul,ia banii dupa doua luni...si isi platesc datoriile si mancarea cu...aer

Postat de oana la 22 feb 2012, 8:51
mi se pare o mare aberatie ce vor ei sa faca...nu pt ca vreau eu sa stau acasa, insa in cazul in care alaptezi ce va face tatal?va veni cu bebe la mami la serviciu ca sa ii dea de papa?nu stiu la ce se gandesc unii de la putere cand dau legile

Postat de irina la 22 feb 2012, 9:36
Nu sunt de acord cu noua lege, de ce sa impuna, si este exact cum s-a zis mai sus, e o alergatura pt dosare..mie mi-a intrat indemniz dupa 4 luni,tip in care toti 3 am stat pe un singur venit. si salariul se primeste pe o luna in urma, in timpul asta cine ne da bani pt copil,intretinere,mancare,curent,rata la casa unde se duce direct un salariu. ce o sa li szica ca vom plati cand ne da statul banii?nici macar nu s-au gandit la asta,ei nu au rate si isi pit permite orice cei care fac legile,e f simplu sa se dea
o lege, dar sa se gandeasca si la consecinte.e clar cu toate ca natalit e in scadere,o sa se ajunga sa nu mai avem copii,asta cred k e si scopul.

Postat de Roxana la 22 feb 2012, 10:33
eu nu am inteles cand anume trebuie sa-si ia aceasta luna de concediu. putem alege noi intervalul?

Postat de Diana la 22 feb 2012, 10:50
ok, dar cine o primeste pe mama o luna la servici? ce sa faca in acest interval? e stupid...orice firma isi gaseste alt om cat timp mama sta acasa (cei doi ani). sa inteleg ca acel om care o inlocuieste pe cea aflata in concediu de maternitate trebuie sa plece o luna, ca sa-i faca loc mamicii? sau firma e obligata sa tina doi oameni pe un post o luna de zile? ce aberatii...nu mai vorbesc de alaptare...imi vine rau cand ma gandesc unde se indreapta tara asta

Postat de corina la 22 feb 2012, 11:01
conform Directivei, tatal nu e obligat sa stea prima luna acasa cu bebe, ci o luna din perioada aleasa pentru cresterea copilului (1 an sau 2 ani).

Postat de MICA la 22 feb 2012, 11:49
NU STIU CE SA MAI FACA CA SA FUREEEEEEEEEEEEEEEE...DACA SI DE LA COPII NOSTRIII DA CE NE MIRAM...pai daca tatal face vreun tratament de coloana...bunica e la serv si nu are cine sa il ajute si mai are si doi coii mai mari ce face...

Postat de Nicoleta Caea la 22 feb 2012, 13:14
E o aberatie absoluta! Exact cum a spus cineva,cum isi alapteaza tatal copilasul in timp ce mama (eventual lauza) merge la servici pentru o luna? Astia chiar nu au creier deloc?... Ca vad ca dau legi cu picioarele. Iar explicatia asta cu normativa europeana e a doua stupizenie. Stiu din propia traire cazul uneia dintre tarile europene unde tatal are drept de concediu (era de doua saptamani) cand se naste bebelusul, dar in nici un caz mama nu e obligata sa se duca la munca in timpul asta!

Postat de cristina la 22 feb 2012, 13:24
Şi mie mi se pare o aberaţie. Vor ca mamele să înceapă lucrul cu o lună mai devreme. Oricum nu vor sta taţii cu copii.

Postat de ligrivn la 22 feb 2012, 13:34
Niste idioti care nu mai stiu de unde sa taie din fonduri ca sa faca bani (pentru foloasele lor). Iar cu directivele europene... ia sa ma mai lasati guvernantilor de doi bani, ca ele sunt interpretate doar in defavoarea cetatenilor si nu in asa cum au fost initial concepute pentru folosul lor. Auzi acolo: un drept devine o obligatie. Si-ti taie din drepturile banesti, dupa bunul lor plac! Ha! In democratie, un Guvern nu poate modifica o lege dupa bunul plac. Ceea ce inseamna ca nu mai suntem un stat democratic. Numai la noi a devenit o practica si nu o exceptie intr-o situatie deosebita. Parlamentul, cel care da legi, a devenit o marioneta a idiotilor care ne conduc. Idioti, idioti, idioti! Va rog nu cenzurati, stiu ce spun.

Postat de Mioara la 22 feb 2012, 14:17
Eu zic ca e cea mai sanatoasa lege din ultimii ani...

Postat de alexandra la 22 feb 2012, 14:23
o mare prostie aceasta lege.mai ales in kzul meu,eu nu am avut servici,iar sotul este in concediu de crestere a copilului.dak aveam,ma obilgau sa ma duc la munk in cea mai importanta perioada?cine alapteaza copilul in lipsa mea?asta e hotie pe fata,k pe langa legea asta kre e varza,mai incurajaza si alimentatia artificiala.si mai dam alti bani si pe laptele praf si nu e deloc ieftin.sa le fie rusine k s-au apukt aqm sa fure si de la copii atat de mici.asta va scadea cu mult matalitatea in tara asta!

Postat de alexandra la 22 feb 2012, 14:25
si ink ceva.in lege spune ceva si de o luna pierduta din indemnizatie.pai eu oricum,nu am incasat prima suna si nici nu am recuperat acei bani.bine k am avut ajutor financiar din partea bunicilor.

Postat de Daira la 22 feb 2012, 15:58
eu mai bine spun ca dadeau o luna concediu,pentru cine vrea la sfarsitul perioadei (adica la 1 an si 11 luni spre exemplu),sa stea acasa impreuna cu mama...sa se bucure ambii parinti de bebe ,cine stie o mini vacanta,sa vedeti apoi relatie frumoasa si consolidata..ca pentru mine personal,dau exemplul meu,nimic nu e mai placut decat in we cand sunt si cu bebe si cu taticul lui si ne bucuram unii de altii...

Postat de ramona la 22 feb 2012, 17:53
lege facuta de barbati care stau la birou pana noaptea tarziu si care nu-si vad copiii cu zilele.
Daca eu alaptez 2 ani, ce fac o luna? il intarc ca asa vrea statul??? le fata mintea numai legi aberante, in loc sa se preocupe de faptul ca natalitatea e la pamant si ca ne inmultim mai ales datorita tigancilor care fac cate 4-5 puradei. Aici e problema. Barbatul ma ajuta CAND si cu CE vreau eu si copilul, nu cu ce impune statul si UE.

Postat de axinte claudia la 22 feb 2012, 20:04
niste prosti....or sa vina ei sa alapteze copii probabil in luna aceea,niste oameni care habar nu au ce inseamna chestia asta.dar fac si ei legi de ****...

Postat de Ana la 24 feb 2012, 11:46
dupa cum se spune si in articol, "Este obligatoriu ca in aceasta perioada de un an sau de doi ani, o luna de concediu sa fie luata de tata." De unde ati dedus voi ca trebuie sa fie prima luna? In ce priveste alaptatul, oricum majoritatea pediatrilor recomanda ca alaptarea sa se opreasca cand implineste copilul 1 an. si chiar daca il alaptati pana la 2 ani, nu va fi foarte des, ci probabil o data pe zi. Iar indemnizatia se da pentru tatic, si poate fi chiar mai bine dpdv financiar pentru familie daca taticul are salariu mai mare. Asa ca, mi se pare o lege foarte buna, care ii face si pe tatici sa constientizeze cum e sa stai acasa toata ziua sa ai grija de bebe. :)

Postat de Maria la 24 feb 2012, 11:53
nu-i nici o prostie, cititi cu atentie articolul.. poate tatal sa-si ia concediu oricand pana la varsta de doi ani, deci poate alege o luna dupa ce mama nu mai alapteaza. de ex. ultima luna din perioada totala, ca sa nu se duca mama la serviciu pe sarite, ci sa se intoarca mai devreme cu o luna.. iar in ce priveste "furtul"de bani, iar gresiti.. se da indemnizatie si tatalui, si poate fi chiar mai mare decat a mamei ;)

Postat de mano la 24 feb 2012, 20:28
sunt nebuni la cap, cum adica- nasti si dupa trei zile te duci la munca ca sta tata acasa cu bebe si te mulgi inainte de a pleca la serviciu ca sa poata sa ii dea lapte. sunt niste tembeli astia care fac legile astea

Postat de Alina la 25 feb 2012, 15:26
Este o prostie! Eu am alaptat primul copil timp de 1 an si 8 luni . Acum ce voi face ? Va veni tatal la serviciul meu din 3 in 3 ore ca sa-mi alaptez copilul? Daca plec o luna la serviciu si intra tatal in concediu o luna nu voi avea cu ce-mi plati banca si celelalte cheltuieli pentru ca eu am un salariu de 500 lei, sotul meu are un salariu de 4 ori mai mare. Ce voi face in acea luna? Sunt lucruri pe care numai mama le poate face copilului . Nu este drept , tata oricum se implica in cresterea copilului ca doar nu sta toata ziua la serviciu. Sunt multe de zis iar majoritatea mamelor stiu ca aceasta obligatie este un abuz din partea guvernantilor. Sa le fie rusine. Alegerea pe care o fac parintii inainte de nasterea copilului, este gandita bine. Parintii se gandesc si la bugetul pe care-l vor avea si la multe alte aspecte. Copilul nu traieste cu aer, iar eu ca mama nu as putea sa lucrez si sa nu vad cu ochii mei ce face copilasul. Sper sa fie o alta solutie sau sa fie macar la alegere ca sa nu fim sanctionati ca si asa suntem un popor vai de capul lui.

Postat de codrut la 28 feb 2012, 23:24
anca.... cel putin O LUNA sa stea tatal... nu in prima luna .... in oricare luna din concediul mamei :)))

Postat de Roxana Ghilt la 01 mar 2012, 16:29
Ce gluma sinistra. Si asta intra la categoria drepturile omului? Chiar isi imagineaza cineva ca la serviciu se joaca ping-pong cu angajatii? Stai ca mai vin o luna, stai ca mai plec iar un an; sau cred ca toti oamenii sunt functionari publici si se pot intoarce la munca dupa bunul plac? Este o prostie uriasa; in primul rand ca mama, daca nu vrea sa stea cu copilul poate sa se intoarca la munca oricand. Nu o obliga nimeni sa stea cu bebelusul acasa. Deci cine a scris articolul a facut o gluma stupida la adresa bunui simt.

Postat de Mihaela la 02 mar 2012, 17:47
este o mare aberatie aceasta lege, indiferent cand alege tatal sa stea acasa , la inceput, la mijloc sau la sfarsitul concediului de ingrijire copil. In primul rand este vorba de multitudinea de hartogaraie care trebuie facuta de 2 ori, in al doilea rand tatal trebuie sa aiba obligatii pentru copil doar o luna? pana atunci ce face, pleaca de acasa, uita ca are copil? sau dupa luna de concediu se spala pe maini si gata restul in ceea ce priveste cresterea copilului o priveste pe mamica. Este o mare aberatie intocmita (nu gandita! de niste oameni care habar n-au pe ce lume traiesc si ce inseamna sa cresti si sa fi alaturi de un copil TOATA VIATA nu doar o luna.

Postat de gregory la 02 mar 2012, 19:44
daca sotia nu are servici ,si eu optez pt 2 ani sa stau acasa ,ce se intampla cu mine ma duc mai devreme la servici cu 2 luni sau ma lasa 2 ani acasa ?ca nimeni nu zice de asta pe aici

astept un raspuns

Postat de florian la 03 mar 2012, 11:21
dar daca mama refuza sa mearga la sevici,in luna aceea in care tatal alege sa stea acasa, stiee cineva care sunt consecintele?????

Postat de Marius la 09 mar 2012, 12:00
Sotia a lucrat in Galati ca asistent medical. Medicul angajator a plecat definitiv in Franta iar sotia a intrat in concediu de crestere si ne-am mutat la Brasov. In urma acestei directive penibile ar insemna ca sotia sa se intoarca la servici la Galati ceeea ce nu e posibil pt ca medicul e plecat in Franta sau daca nu ar fi plecat ar trebui sa faca naveta Brasov-Galati sau sa intre in somaj 1 luna iar eu sa iau 75% din salariu 1 luna de zile. Deci cu 2 copii vom reusi sa ne intretinem familia "super bine" cu somajul sotiei si cu 75 % din salariul meu. Intrebarea mea ar fi uramatoare : cine alapteaza copilul in aceasta luna in care sta tatal acasa cu copilul? Sau din 2 in 2 ore tatal va merge cu copilul la serviciul mamei sa-l alapteze? Eu sunt de acord sa stea si tatal acasa si zece luni cu copilul nu numai o luna dar fara a leza drepturile mamei.

Postat de prokid.ro la 09 mar 2012, 13:18
"Aceasta lege se aplica pentru toti copiii nascuti dupa data de 1 martie 2012. Legea nu se aplica retroactiv."

Postat de Sorina la 02 aug 2012, 10:34
sa inteleg ca familia va fi sanctionata prin faptul ca mama se va duce mai devreme la munca............asa copilul nu va avea nici mama nici tatal alaturi.........fiind amandoi la servici.......ce nemernici sunt!

Postat de maria la 17 aug 2012, 12:46
dar daca tatal nu are venituri mama este obligata sa stea cu o luna mai putin?

Postat de liliana la 07 mar 2013, 12:21
ma adresez persoanei care a scris articolul
de unde reiese faptul ca :"Acest act normativ nu se aplica in cazul familiilor monoparentale sau a parintilor nou-nascutului care traiesc in concubinaj".

Eu sunt mama singura, ce fac in acest caz, am scris la si Agentia pentru Plãti si Inspectie Socialã a Municipiului Bucuresti, asteot raspuns.

Multumesc frumos

Postat de chirita ionut la 30 mar 2013, 8:58
Buna ziua! Sunt din Braila si ieri am aflat de la doamnele de la Directia Muncii faptul ca mama nu are dreptul sa faca cerere de concediu fara plata pentru luna a 12-a sau sa se reintoarca la munca dat fiind faptul ca tatal nu a stat o luna in concediu cu copilul, ci i se cere s restituie banii si atat. Si daca mama se intorcea la servici in luna a 10 tot o penalizau luandu-i indemnizatia pe luna a 9-a. ESTE STRIGATOR LA CER. Mama este lasata fara bai pentru o luna si daca vrea sa munceasca in luna a 12-a i se opresc banii pe luna a 11-a , si tot asa pana la luna a 8-a. SUNTEM INTR-O SITUATIE DISPERATA. Asa au interpretat cei de la braila HG 52/2011 art 4 indice 1, alin. 6. Va rugam sa ne ajutati cu o parere vis a vis de corectitudinea acestei legi. Mamei i se interzice sa munceasca pentru o luna. ca daca se duce la munca i se cer inapoi banii pe luna anterioara si tot asa. sper ca m-am facut inteles.

Postat de livia la 13 sept 2013, 17:58
nu ieste corec tata nu poate avea grija de copil o luna fara ajutoru mamei

Postat de georgeta la 28 nov 2013, 10:44
Buna ziua,
Ce se intampla daca tatal nu poate intra o luna de zile in concediu intretinere copil din motive medicale? Sotul meu sa operat la ambele maini si nu poate tine un copil in brate ca nu are voie iar baietelul nu merge.Si daca voi pierde stimulentul in cazul in care nu ma voi intoace la 11 luni.
Astept raspuns urgent.
Multumesc.
Am nevoie de ajutor

Postat de nastasa ana maria la 20 ian 2014, 19:49
va rog daca ma puteti ajuta fetita face 2 ani in septemmbrie si eu nu am servici dar beneficiez de indemnizatie de crestere tatal mai este obligat sa isi ia o luna de stat acasa

Postat de paris la 04 mar 2014, 9:17
Buna ziua.Fetita mea implineste 2 ani in luna mai,iar tatal in luna aprilie nu o mai aiba servici mai poate fi obigat sa stea acasa o luna cu copilul .Multumesc

 

Alte articole din aceasta categorie

 

Cel mai vizualizat articol din aceasta categorie

Cum este structurat anul scolar 2011-2012?
Incepe vacanta de vara si teoretic nu ne mai intereseaza ce se intampla la scoala. Ne pregatim pentru drumetiile la munte, pentru sejurul de la mare, pentru vacanta de la bunici, pentru vacanta la tar.. Citeste mai departe 52595 vizualizari     68 comentarii

 

Cursul valutar

1 EUR = 4.4176 LEI

1 USD = 3.4607 LEI

1 GBP = 5.5831 LEI

1 XAU = 138.1442 LEI

VREMEA in

 

Voteaza!
Parintii ar putea avea o zi libera platita pe an pentru ingrijirea sanatatii copiilor. Sunteti de acord?

Alte sondaje       DA       NU  

Personalizeaza
background
connect connect connect